Förvarande institutionScenkonstmuseet
RefkodT934 d
TitelDel av scenografimodell - Trollflöjten (film 1975)
Kön: avbildad personAnnat
InventarienummerT934 d
Sakord/ObjektnamnScenografimodell/detalj
KonstnärNoremark; Henny (1942-); Scenograf, kostymdesigner
TillverkareNoremark; Henny (1942-); Scenograf, kostymdesigner
BeskrivningEn svart kapakartongskiva med en påklistrad upphöjning på mitten. Tre etiketter samt linjer i vit tusch är markerade på ovansidan för korrekt placering av modelldetaljerna T934 a-c.
Kön: upphovspersonKvinna
FöreställningstitelTrollflöjten
Teater/EnsembleCinematograph AB / Sveriges Radio AB. TV2 / Sveriges Radio AB. Ljudradion
Premiärdatum1975-10-04
Märkning Etiketter ovansida: "6A." "6B" "6C." [skrivet i svart tusch på vit etikett]
AnmärkningarAnvänd i Wolfgang Amadeus Mozarts opera "Trollflöjten" som TV-film av Ingmar Bergman. Biopremiären ägde rum 4 oktober 1975, TVs egentliga premiär på nyårsdagen samma år (med samtidig sändning i radio).
Inspelningarna ägde rum i Filmhusets två studior. Alla kulisser var specialbyggda för att ge intryck av att operan spelas på Drottningholms slottsteater, men denna visas bara i en exteriörbild i filmen. Närbilderna på publiken filmades i Bergmans studio på Fårö.
Manus: Alf Henriksson och Ingmar Bergman
Scenografi: Henny Noremark
Kostym: Karin Erskine
Djurmasker: Arne Högsander
T934 d är bottenplatta till T934 a-c, fotodokumentation finns för korrekt placering Bottenplattan är tillverkad inför donationen och är inte original.
TeknikTusch
MaterialPapper
Kartong
Dimensionhxb
Mått50,5x43,2
Måttenhetcm
Tillverkningstid2018
Auktoriserat namn
KodNamnDatum
DS/UK/2041Noremark; Henny (1942-); Scenograf, kostymdesigner1942-
    Powered by CalmView© 2008-2025