Förvarande institutionScenkonstmuseet
RefkodDTM 1969-0007 a
TitelBild föreställande en man
Kön: avbildad personKvinna
InventarienummerDTM 1969-0007 a
Sakord/ObjektnamnKostymskiss
KonstnärPalmstierna-Weiss; Gunilla (1928-2022); Scenograf, keramiker, konstnär
BeskrivningMitt i bilden en mansfigur klädd i svart redingot med violetta slag och manchetter. Knäbyxor i svart, blå knästrumpor, svarta skor med svart korsett.
En stor vit halsduk, i vänster hand en käpp med guldknopp. På vänster bröst fem ordnar Snett ovanför honom till höger.
Snett ovanför honom till höger en figur med Cape i svart , stor krage foder violett. Hatt på huvudet, ordensband på bröstet. Bål och ben skissartat gjorda.
Vid sidan av Capen en detalj av [ ] - kragen mönstrad, två knappar i korsryggen. Till vänster, ett ansikte i tusch, nedanför detta en väst i tusch och ännu längre ned ett ordensband i rött, vitt,blått och ett par svarta stövlar. I högra kanten sitter fasttejpat tygprover i färgerna, svart, mörkblått, grått, svart, violett. Nedanför tyget är tecknat M par Grillor.
Kön: upphovspersonKvinna
FöreställningstitelMordet på Marat
Teater/EnsembleKungliga Dramatiska Teatern Stockholm
Premiärdatum1965-05-15
MärkningPåskrift: "Coulmier Marat, ficka i capen,
Mönster i sammeten, Handskar
i vitt eller svart,Marat/Sade,
Monsieur Coulmier, London, Sthlm."
Påskrift på baksidan av kartongen: "Coulmier.
Hatt grå, svart sammet: Cape svart siden med lila sammet
mönster i sammet (siden lila)
Jacka svart ylle med lila sammet
( Mönster i sammet lila siden)
Svart siden byxa. Ljusblå strumpa eventuellt stövlar, ordnar, eventuellt [ ] skjorta, vita handskar.
Belongs to Gunilla Palmstierna- Weiss
Storgatan 18 Stockholm."
AnmärkningarKostymskiss till Peter Weiss drama: Mordet på Marat eller Jean Paul Marat förföljd och mördad så som det framställs av patienterna på hospitalet Charenton under ledning av herr de Sade.
Svensk premiär på kungl. Dramatiska Teatern, Stockholm d. 15.5.1965
Dekor och kostym Gunilla Palmstierna.
[Bladet] inköpt i samband med utställning. På Galleri Dr. Glas i Stockholm. Hösten 1968.
TeknikTusch
Gouache
Aplikation
MaterialPapper
Dimensionhxb
Mått29,3x41,5
Måttenhetcm
Auktoriserat namn
KodNamnDatum
DS/UK/1803Palmstierna-Weiss; Gunilla (1928-2022); Scenograf, keramiker, konstnär1928-2022
    Powered by CalmView© 2008-2025